رفع بد سکتور هارد

در ویندوز ۷

۱ – ابتدا تمام فایل ها و برنامه های باز را ببندید. زیرا اگر سکتور خراب مورد نظر توسط فایل یا برنامه ای در حال استفاده باشد، ویندوز ۷ نمی تواند آن سکتور را اصلاح کند.

 

۲ – بر روی منوی استارت کلیک کنید و سپس My Computer را انتخاب نمایید.

۳ – در پنجره My Computer بر روی درایو مدنظر کلیک راست کنید و سپس گزینه Properties را انتخاب کنید.

۴ – در پنجره Properties به برگه Tools بروید.

۵ – در بخش Error-checking بر روی دکمه Check Now کلیک کنید.

۶ – حال در پنجره جدید آپشن مورد نظر خود را برای شروع عملیات اسکن نمودن هارد دیسک انتخاب کنید. اگر شما گزینه Automatically fix file system errors را انتخاب نمایید، سیستم به طور خودکار هارد دیسک را به منظور یافتن خطاهای نرم افزاری بررسی کرده و در صورت وجود هرگونه مشکل، آن را برطرف می کند.

هم چنین اگر گزینه Scan for and attempt recovery of bad sectors را انتخاب کنید، ویندوز تلاش می کند تا بد سکتورهای موجود را یافته و آن ها را ریکاوری نماید. (این گزینه را حتما انتخاب کنید.)

۷ – بر روی Start کلیک کنید. با این کار ویندوز شروع به بررسی هارد دیسک می کند و در صورت یافتن سکتورهای خراب آن ها را اصلاح می نماید.

۸ – در زمانی که ویندوز در حال انجام فرایند check disk است از کامپیوتر خود استفاده نکنید. زیرا اگر فایل یا برنامه ای باز باشد پیغامی به شما نمایش داده خواهد شد و از شما می خواهد تا در صورت نیاز این فرایند را به بعد از ریست شدن کامپیوتر خود معکول کنید. اگر در چنین شرایطی گزینه Yes را انتخاب نمایید، ویندوز کامپیوتر را ریست می نماید و سپس فرایند check disk آغاز می شود.

۹ – در نهایت گزارشی از خلاصه فرایند Check disk به شما نمایش داده خواهد شد. در صورتی که تمایل دارید به جزییات بیشتری از این گزارش دسترسی پیدا کنید، همان طور که در تصویر نشان داده شده است بر روی فلشی که در کنار گزینه See Details وجود دارد کلیک کنید. اگر فرایند check disk در اصلاح بد سکتورها موفق نبود، شما ممکن است در کار کردن با هارد دیسک خود دچار مشکل شوید و در نتیجه تصمیم بگیرید که از کلیه اطلاعات خود یک بک‌آپ در یک هارد دیسک دیگر تهیه کنید.

در ویندوز ۸ یا ویندوز ۱۰

 

۱ – نشانگر ماوس را به گوشه بالا و سمت راست صفحه ببرید و سپس بر روی گزینه Search کلیک کنید. اگر از صفحه نمایش لمسی استفاده می کنید انگشت خود را بر روی گوشه سمت راست صفحه قرار داده و به سمت چپ بکشید تا منوی کناری ویندوز ظاهر شود. سپس گزینه Search را انتخاب نمایید. برای این که بتوانید در ادامه کار را دنبال کنید، ممکن است به حساب کاربری Admin نیاز داشته باشید.

۲ – در بخش جستجو، عبارت This PC را تایپ کنید و سپس گزینه This PC را انتخاب نمایید.

۳ – حال بر روی درایوی که قصد اصلاح آن را دارید کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب نمایید.

۴ – در پنجره properties به برگه Tools بروید.

۵ – در بخش Error checking، گزینه Check را انتخاب کنید. در این قسمت ممکن است از شما رمزعبور حساب کاربری Admin خواسته شود. آن را وارد نمایید تا فرایند بررسی هارد دیسک انجام شود.

۶ – پس از به پایان رسیدن این فرایند، ویندوز به شما خواهد گفت که آیا خطایی یافت شده است یا خیر. اگرچه در صورت وجود نداشتن هیچ گونه خطایی شما باز هم می تواند تعمیرچی از ویندوز بخواهید تا درایور مورد نظر را اسکن نماید و در صورت یافتن بد سکتور آن را اصلاح کند، اما این کار ضرورتی ندارد. در هر صورت چنانچه تصمیم به انجام این کار دارید گزینه Scan Drive را انتخاب کنید.

۷ – زمانی که فرایند اسکن به پایان رسید، اگر خطایی یافت شده باشد، ویندوز از شما می خواهد تا زمان اصلاح فایل های سیستمی را انتخاب کنید. در صورتی که قصد دارید فرایند اصلاح را به بعد از ریست شدن کامپیوتر خود معکول کنید، در نتیجه گزینه Schedule on next restart را انتخاب نمایید. در غیر این صورت بر روی گزینه Restart کلیک کنید، تا سیستم ریست شود و فرایند اصلاح خطا آغاز گردد.

۸ – پس از ریست شدن کامپیوتر و آغاز فرایند اسکن سکتورهای هارد دیسک، از کامپیوتر خود استفاده نکنید و منتظر بمانید تا این فرایند به پایان برسد.

  نظرات