پاک کردن فایل های بی مصرف در ویندوز

برنامه‌های زیادی وجود دارند که هارد دیسک کامپیوتر شما را جست‌وجو کرده و فایل‌های غیر‌ضروری و تکراری را پیدا می‌کنند.

وجه داشته باشید که از این ابزار نباید برای پاک کردن فایل‌های تکراری که در پوشه‌های سیستمی کامپیوتر پیدا می‌شوند، استفاده کنید. پوشه‌هایی مانند Windows و Program Files ممکن است برای صحت عملکردشان، نیاز به وجود فایل‌های تکراری در آدرس‌ها و محل‌های مختلفی از هارد دیسک داشته باشند.

ساده‌ترین روش برای یافتن و حذف کردن فایل‌های بی‌مصرف

اگر به دنبال ساده‌ترین راه برای پیدا کردن و پاک کردن فایل‌های تکراری موجود در هارد دیسک کامپیوتر خود هستید، برنامه‌ای بهتر از Duplicate Cleaner Pro 4 نخواهید یافت. استفاده از این برنامه، بر خلاف سایر برنامه‌های مشابه، بسیار آسان است. همچنین ویژگی‌های بسیار زیادی نیز دارد.

بهترین برنامه از نظر سهولت در استفاده: Auslogics Duplicate File Finder

اکثر برنامه‌هایی که برای پیدا کردن فایل‌های تکراری وجود دارند، رابط کاربری سخت و پیچیده‌ای دارند و گزینه‌های بسیاری در آن‌ها قرار داده شده است. Auslogics Duplicate File Finder با تمام این برنامه‌ها فرق دارد. یک رابط کاربری ساده که خیلی سریع شما را به هدف‌تان می‌رساند. این برنامه ویژگی‌های جالب دیگری نیز دارد. به‌عنوان مثال، پیش از اینکه یک تصویر یا یک ویدیو را حذف کنید، می‌توانید یک پیش نمایش از آن را ببینید تا مطمئن شوید که فایلی را به اشتباه پاک نمی‌کنید. برای فایل‌های صوتی نیز می‌توانید پیش از حذف، آن‌ها را گوش کنید.

این برنامه به‌صورت پیش‌فرض تمام فایل‌های غیر‌سیستمی را بر روی کلیه درایوهای موجود، بررسی می‌کند. همچنین شما می‌توانید درایو یا پوشه مورد نظر خود را از نوار موجود در سمت چپ صفحه انتخاب کنید تا فقط این قسمت از حافظه مورد جست‌وجو قرار گیرد. شما می‌توانید نوع فایل‌هایی که جست‌وجو می‌شوند نیز مشخص کنید. مثلا انتخاب کنید که فقط تصاویر، فایل‌های صوتی، ویدیوها، فایل‌های متنی، برنامه‌ها یا هر نوع فایل دیگری جست‌وجو شوند. همچنین می‌توانید جهت جست‌وجوی یک فایل خاص، نام فایل یا قسمتی از نام آن را وارد کنید تا فقط همان فایل جست‌وجو شده و نتیجه به شما ارائه شود.

بهترین ابزار برای یافتن فایل‌های تکراری که ممکن است هم اکنون بر روی سیستم شما نصب باشد: CCleaner

CCleaner یکی از محبوب‌ترین برنامه‌هایی است که وظیفه اصلی آن یافتن و پاک کردن فایل‌های بلا‌استفاده در هارد دیسک است که این امر منجر به خالی شدن فضای حافظه نیز می‌شود. ولی این برنامه ویژگی‌های دیگری نیز دارد که یکی از آن‌ها، یافتن فایل‌های تکراری است.

پس از نصب برنامه، از برگه Tools، گزینه “Duplicate Finder” را انتخاب کنید. این ویژگی در تمام نسخه‌های CCleaner قرار دارد. بنابراین نیازی نیست که برای استفاده از آن، نسخه برنامه خود را به CCleaner Pro ارتقا دهید.

تنظیمات پیش‌فرض برنامه به این صورت است که در هنگام جستجوی درایو C، فایل‌های سیستمی و فایل‌های مخفی شده توسط برنامه نادیده گرفته می‌شود. همچنین شما می‌توانید یک پوشه خاص را برای جستجو انتخاب کنید. برای این منظور در قسمت “Include” بر روی گزینه “Add” کلیک کنید و پوشه مورد نظر را انتخاب نمایید. در هنگام انتخاب پوشه، مطمئن شوید که گزینه “Include files and subfolders” را تیک زده باشید. در غیر این‌صورت فایل‌ها و پوشه‌های موجود در پوشه اصلی، توسط برنامه جست‌وجو نمی‌شوند.

  نظرات